Öğrenci Koçluğu

  • Ana Sayfa
  • Makaleler
  • Öğrenci Koçluğu

Öğrenci Koçluğu

Öğrenci Koçluğu, Öğrenci Koçluğu Nedir? Nasıl Olur?

Her öğrenci kendini keşfedemez öğrenmenin nasıl olacağını bilemez. Dolayısıyla aslında kısaç söylemek gerekirse başarısız öğrenci de yoktur.

Öğrenci Koçluğu Nedir?

Öğrenci Koçluğu özel bir eğitim isteyen ve sonuçta sertifika sahibi olması gereken bir meslektir. Öğrenci Koçluğu mesleği ciddi bir meslek olmasının nedeni gence, öğrenciye özgüven artışı sağlar, problemlerini çözme yeteneğinin, görüş açısının genişlemesini, neyi nasıl öğreneceğini farkına vardırarak tüm bunları hayatına uygulamasını öğretir. Farkındalık sağlar.

Aynı zamanda Öğrenci Koçluğu öğrenciye soru sorabilme becerisi, Dinleme Becerisi, Gözlem ve Meraklı Olma Becerisi, Hedef Oluşturma becerisi, Zaman Yönetimi becerisi, Motivasyon Stratejileri, Hafıza Teknikleri, Zihin Haritalama becerisi, Test Çözme Teknikleri, Öğrenme Stilleri becerisi gibi beceriler edindirir.

Öğrenci Koçluğu Ve Aile

 Tüm aileler çocuğunun başarılı olmasını isterler. Bu yönde beklentilerini yüksek tutup çeşitli olumsuz ya da yanlış davranışlara girerler. Bazen de kendilerinin sahip olamadıkları mesleği seçmeleri için baskı da bulunurlar. Ancak önemli olan çocuğun istekleri ve içindeki yeteneği ortaya çıkarmaktır.

Aile sadece çocuk derslerini öğrensin ve yüksek not alsın ister. Ancak sadece öğrenmek ya da yüksek not almak uzun vadede gencin hayatı için önemli değildir. Nice çocuklar vardır ki yüksek not almalarına rağmen hayatta bir türlü ne istediklerini bulamamış dolayısıyla başarılı olamamışlardır. Bu yüzden aslında çocuğun öğrendiklerini kullanmayı ve hayata geçirmeyi öğrenmesi gerekir. Öğrenci Koçluğu çocuğa bunu öğretir. Aynı zamanda bu yolda ilerlerken aileyle iletişime geçip aile ile de koçluk süreci yaşar. Böylece aile-çocuk- okul üçlüsü ile çalışmış olur.

Öğrenci Koçluğu İçin Özel Bir Eğitim Gerekli Midir?

Evet, Öğrenci Koçluğu İçin özel bir eğitim gereklidir. Ülkemizde Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından standartları belirlenmiş bir meslek olarak kabul edilmiştir. Dolayısıyla bir eğitime tabii tutularak ulusal ve uluslararası sertifikaya sahip olmak bu mesleği yani Öğrenci Koçluğu yapmak için zorunludur.

Öğrenci Koçluğu Nerelerde Yapılır?

Öğrenci Koçluğu sertifikasını alan bireylerin çalışma alanları şunlardır:

  • Danışmanlık Merkezlerinde
  • Etüd Merkezlerinde
  • Devlet ve Özel Okullarda
  • Halk Eğitim Merkezlerinde
  • Koçluk ve Eğitim Merkezlerinde çalışabilirler.

Öğrenci Koçluğu Ve Küçük Çocuklar

Öğrenci Koçluğu eğer çocuk küçükse oyun ile oynanarak yapılır. Bu uygulama için profesyonel oyun araçları vardır.  Koçluk oyunları materyalleri Montessori yöntemiyle kullanılır.
Makaleyİ Paylaş